Skip to content

Two golds at World Championships, with Commonwealth Games athletics starting tomorrow

Australia recorded one of its strongest ever team performances at the World Athletics Championships, headlined by gold medals to Kelsey-Lee Barber and Eleanor Patterson.

Barber successfully defended her javelin world title from 2019, becoming only the second Australian after Cathy Freeman to win back-to-back world titles.

Patterson equalled the Australian record and set a new personal best of 2.02m to claim gold in the high jump.

A third medal, bronze, was won in the field by pole vaulter Nina Kennedy.

Eight other athletes finished in the top eight in their event: Jemima Montag (4th), Mackenzie Little (5th), Nicola Olyslagers (5th), Brooke Buschkuehl (5th), Matt Denny (6th), Peter Bol (7th), Jessica Hull (7th) and Cedric Dubler (8th).

Two-thirds of the Australian team performed above expectations, finishing in a higher position than their ranking (on season’s best) leading into the competition.

NameEventPlaceRanking priorDifference in placing and prior rankingNotes
Bree Masters100m3043+13PB
Jacinta Beecher200m2026+6
Ella Connolly200m2931+2
Catriona Bisset800m2611-15
Tess Kirsopp-Cole800m4337-6
Claudia Hollingsworth800m4243+1
Jessica Hull1500m770
Linden Hall1500m1412-2
Georgia Griffith1500m990
Jessica Hull5000mDNS20n/a
Rose Davies5000m2723-4
Natalie Rule5000mDNF22n/a
Sarah KleinMarathon1426+12PB
Liz Clay100m HDNF16n/a
Celeste Mucci100m H2436+12
Michelle Jenneke100m H1139+28PB
Sarah Carli400m H2128+7
Amy Cashin3000m St1724+7PB
Brielle Erbacher3000m St3331-2
Cara Feain-Ryan3000m St3440+6
Jemima Montag20km W41-3
Rebecca Henderson20km W20200
Kelly Ruddick35km W3424-10
Nicola OlyslagersHigh Jump58+3
Eleanor PattersonHigh Jump12+1!ERROR! undefined variable 'nr'
Nina KennedyPole Vault36+3
Brooke BuschkuehlLong Jump51-4
Samantha DaleLong Jump2420-4
Kelsey-Lee BarberJavelin119+18WL
Mackenzie LittleJavelin58+3PB
Kathryn MitchellJavelin2531+6
Alexandra HulleyHammer1828+10
Rohan Browning100m3537+2
Jake Doran100m4147+6
Aidan Murphy200m3634-2
Calab Law200m2145+24PB
Steve Solomon400m3622-14
Alex Beck400m2339+16
Peter Bol800m770
Joseph Deng800mDNS20n/a
Ollie Hoare1500m1822+4
Stewart McSweyn1500m944+35
Matthew Ramsden1500m3235+3
Jack Rayner5000mDNS14n/a
Matthew Ramsden5000m3530-5
Ky Robinson5000m1935+16
Jack Rayner10000m197-12
Nick Hough110m H1530+15
Chris Douglas110m H3638+2
Ed Trippas3000m St2031+11
Ben Buckingham3000m St27270
Declan Tingay20km W17170
Rhydian Cowley20km W1939+20
Kyle Swan20km W3327-6
Rhydian Cowley35km W1835+17NR
Carl Gibbons35km WDNF46n/a
Brandon StarcHigh JumpDNS26n/a
Joel BadenHigh Jump1020+10
Yual ReathHigh Jump2631+5
Kurtis MarschallPole Vault2418-6
Chris MitrevskiLong Jump1710-7
Henry FrayneLong Jump1223+11
Matt DennyDiscus67+1
Cameron McEntyreJavelin2122+1
Cruz HoganJavelin2629+3
Ash MoloneyDecathlonDNF18n/a
Cedric DublerDecathlon86-2
Daniel GolubovicDecathlon1423+9

Commonwealth Games

Many of the team have now crossed the Atlantic and will shift their focus from the world stage to the Commonwealth Games. All of Australia’s top 8 finishers at the World Championships are set to compete, with COVID clouds hanging over Kelsey-Lee Barber (positive test, but asymptomatic) and Jessica Hull (withdrew from 5000m at World Championships after a positive test).

Unfortunately, Riley Day (200m), Joseph Deng (800m), Liz Clay (100m hurdles) and Ash Moloney (decathlon) have had to withdraw from the meet due to injury.

The Australian team for the Commonwealth Games, and their placing at the recent World Championships, is below.

NameEventWorld Championships placing
Bree Masters100m30
Naa Anang100mn/a
Ella Connolly100mn/a
Jacinta Beecher200m20
Ella Connolly200m29
Catriona Bisset800m26
Georgia Griffith800mn/a
Jessica Hull1500m7
Linden Hall1500m14
Georgia Griffith1500m (reserve)9
Abbey Caldwell1500mn/a
Jessica Hull5000mn/a
Rose Davies5000m27
Natalie Rule5000mDNF
Isobel Batt-Doyle5000m (reserve)n/a
Rose Davies10000mn/a
Isobel Batt-Doyle10000mn/a
Eloise WellingsMarathonn/a
Jessica StensonMarathonn/a
Sinead DiverMarathonn/a
Celeste Mucci100m H24
Michelle Jenneke100m H11
Sarah Carli400m H21
Amy Cashin3000m St17
Brielle Erbacher3000m St33
Jemima Montag10000m W4 (20km W)
Rebecca Henderson10000m W20 (20km W)
Katie Hayward10000m Wn/a
Nicola OlyslagersHigh Jump5
Eleanor PattersonHigh Jump1
Nina KennedyPole Vault3
Brooke BuschkuehlLong Jump5
Samantha DaleLong Jump24
Kelsey-Lee BarberJavelin1
Mackenzie LittleJavelin5
Kathryn MitchellJavelin25
Alexandra HulleyHammer18
Tanielle CraseHeptathlonn/a
Bree Masters4x100mn/a
Naa Anang4x100mn/a
Ella Connolly4x100mn/a
Jacinta Beecher4x100mn/a
Ella Connolly4x100mn/a
Celeste Mucci4x100mn/a
Sarah EdmistonDiscus F42-44/61-64n/a
Julie CharltonShot Put F55-57n/a
Sarah Clifton-Bligh100m T33/34n/a
Robyn Lambird100m T33/34n/a
Rosemary Little100m T33/34n/a
Rhiannon Clarke100m T37/38n/a
Indiana Cooper100m T37/38n/a
Ella Pardy100m T37/38n/a
Angela Ballard1500m T53/54n/a
Christie Dawes1500m T53/54n/a
Madison de Rozario1500m T53/54n/a
Christie DawesMarathon T53/54n/a
Madison de RozarioMarathon T53/54n/a
NameEventWorld Championships placing
Rohan Browning100m35
Jake Doran100m41
Jake Doran200mn/a
Steve Solomon400m36
Peter Bol800m7
Charlie Hunter800mn/a
Ollie Hoare1500m18
Stewart McSweyn1500m9
Matthew Ramsden1500m32
Jack Rayner5000mDNS
Matthew Ramsden5000m32
Ky Robinson5000m19
Jack Rayner10000m19
Ky Robinson10000mn/a
Jack RaynerMarathonn/a
Liam AdamsMarathonn/a
Andrew BuchananMarathonn/a
Nick Hough110m H15
Ed Trippas3000m St20
Ben Buckingham3000m St27
Declan Tingay10000m W17 (20km W)
Rhydian Cowley10000m W19 (20km W)
Kyle Swan10000m W33 (20km W)
Brandon StarcHigh Jumpn/a
Kurtis MarschallPole Vault24
Angus ArmstrongPole Vaultn/a
Chris MitrevskiLong Jump17
Henry FraynerLong Jump12
Julian KonleTriple Jumpn/a
Matt DennyDiscus6
Cameron McEntyreJavelin21
Cedric DublerDecathlon8
Daniel GolubovicDecathlon14
Rohan Browning4x100mn/a
Jake Doran4x100mn/a
Jacob Despard4x100mn/a
Joshua Azzopardi4x100mn/a
Jack Hale4x100mn/a
Chris Mitrevski4x100mn/a
Evan O'Hanlon100m T37/38n/a
Anthony Jordan100m T45-57n/a
Jaydon Page100m T45-57n/a
Samuel Carter1500m T53/54n/a
Jake Lappin1500m T53/54n/a
Jake LappinMarathon T53/54n/a

Commonwealth Games Start Lists

Entry lists are available here. As expected due to the event being so close to the World Championships, there have been a number of international withdrawals, including Canada’s world champion 4x100m team. Expect to see many changes over the coming days.

Commonwealth Games Schedule

An excellent event schedule, including when Australian athletes take to the field and track, has been created by Andrew Pryn and is available from the Athletes Australia Facebook page.

Need new spikes? Enjoy 25% off with our Green & Gold Sale!

Use code BIRMINGHAM at checkout to get 25% off your order. Valid until 11:59pm AEST on Sunday 31 July.

Recent posts: